ثبت قنات ایران به عنوان میراث جهانی کشاورزی در تاریخ نهم اردیبهشت ماه 1393
ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٧   کلمات کلیدی: ثبت قنات ایران به عنوان میراث جهانی کشاورزی

 

محمدرضا حائری (معمار و شهرساز- پژوهشگر اجتماعی در زمینه‌ی قنات) به همراه علی کیانی‌راد (معاون پژوهشی موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی جهاد کشاورزی)، به عنوان نمایندگان تیم پژوهش وزارت جهادکشاورزی، روز سه شنبه نهم اردیبهشت مصادف با روز ملی خلیج فارس در مراسمی که در مقر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در رم(ایتالیا) برگزار شد، نظام آبیاری قنات در کاشان ـ ایران را بطور رسمی در فهرست میراث جهانی کشاورزی ثبت کرد.

 

علی کیانی‌راد به حمید معصومی‌نژاد، خبرنگار صدا و سیما در رم گفت: ابتکار "میراث کشاورزی با اهمیت جهانی  (GIAHS)  نخستین بار توسط سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد(FAO)  در سال 2002 در نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی ارائه شد. این ابتکار یک چارچوب جامع سیاستگذاری و اجرا را برای شناخت و حفاظت پویا از شبکه‌های کشاورزی در دنیا که می‌تواند به عنوان میراث‌ جهانی کشاورزی مطرح شوند فراهم می‌آورد.
استفانو گرگی، از اعضای کمیته علمی و اجرایی میراث کشاورزی جهانی فائو نیز گفت: قنات در ایران که قدمتی چند هزار ساله دارد مهمترین منبع آبی کشاورزی در مناطق کویری محسوب می‌شود. وی افزود: قنات‌های ایران به ویژه در اطراف برخی از شهرهای این کشور همچون کاشان اعجاب‌انگیز است.
لازم به ذکر است که چندین کشور جهان از جمله چین مدعی ثبت این میراث کشاورزی به نام کشور خود بوده‌اند که با مدارک ارائه شده توسط کارشناسان ایرانی در این جلسه رأی به ایران داده‌شد و  قنات به نام شهر کاشان و کشور ایران ثبت جهانی شد.

منابع خبری: واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، http://moma.ir، مصاحبه با آقای مهندس محمدرضا حائری

  • با سپاس از سارا غفوری

 
این یک دعوتنامه صمیمانه بود
ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢۱   کلمات کلیدی: جشنواره سفر نگاری ناصرخسرو

9روزبیشتر به مهلت شرکت وبلاگ نویسان نمونده.برای اینکه باور کنید همین ساده نوشتن ها چقدر می تونه در بهتر شدن حال همه،بهتر شناخته شدن این آب و خاکی که بهش می گیم وطن و بهتر شناخته شدن این آب و خاک رو اون کره گردی که بهش می گیم زمین چقدر موثره،باید دیروز در موزه ملک حرفهای آرش نور آقایی و پرویز شجاعی پارسا و محمد گایینی و دیگر دوستان رو رو می شنیدید.

9روز بیشتر به شرکت در این جشنواره نمونده،این دقیقا معنیش رقابت نیست....این یه دعوتنامه صمیمانه ست برای اینکه از شنیده هامون و دیده هامون و ایده هامون با هم حرف بزنیم،این کاری که همه اعضای یک خانواده سالم انجام می دهند.

به امید دیدار


 
باغ ایرانی - تهران
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٠   کلمات کلیدی: باغ ایرانی - تهران