دوست من، شهر من، تهران من.....تولدت مبارک
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۸/۱   کلمات کلیدی: تولد تهران ،محمد علی سپانلو

 

پای تهران که وسط باشد، همه چیزش به من مربوط می شود. هر جا که از تهران بد بگویند و من باشم آخر ماجرا ختم می شود به این جمله که جایی زندگی کنید که دوستش دارید. جای غصه داره...تهرانی که ایران کوچک و همه رو در خودش به مهربانی جا می ده رو دوست ندارن. بیچاره این شهر، هرشب تو دلش دستش که نمک خورده هاش روزی هزار بار می شکنن می ذاره کنار دل هزار پاره تا چینی بندزنی پیدا بشه و بندش بزنه، من اما تهران دوست دارم...با درختاش، پیاده روها و قصه هاش....هر چی بیشتر در درونمو می گردم می بینم پیش از من تهران من دوست داشت. از همون شب که از دانشگاه بر می گشتم و ترس زده تاریکی میدون راه آهن سال 80، تو دل دل اینکه زنگ بزنم لو بدم که اومدم یا خودم یه جوری برسونم خونه و خانواده رو غافلگیر کنم. اونجا بود که نهیبی اومد که اینجا شهر تو، باید بتونی از پسش بر بیای و تاریکی و چهره های غریبه مردم جاش داد به همشهری هایی که کمکم کردن خودم برسم خونه. 19 سالم بود.

حالا دیگه نهیب نیست. گفتگو....توی پیاده رو که راه می رم تهران صدام می زنه، تعریف آکادمیک پرسه می گه خودتو رها می کنی در شهر، شروعش با خودته، پایانش با خداست...ولی از من بپرسید می گم شهر صدام می کنه . قصه هایی نشونم می ده که شادم می کنه، غصه هایی که باید ببینم. جدا از اون همه اخبار خودشو به گوشم می رسونه، کمک می کنه اطلاعاتمو در موردش کامل کنم. و من کِیف می کنم از اینکه باورم کرده. همونطور که من باورش دارم این چنارستان عزیز.

3 سالی بود که تولد تهران ،موسسه تهران 1 آبان برگزار می کرد. کسی که این تاریخ تعیین کرده بود، دکتر غزال کرمتی به من گفت کلی تاریخ و عدد و رقم برررسی کرده  تا به 1 آبان رسیده. 1 آبان روزی که برای ما مردم کوچه بازاره. انارها رسیدن و مقارن با تاریخ هیچ وافعه و تولد و ...نیست. امسال شورای شهر لطف کرد و با نادیده گرفتن همه اون هزینه و انرژی خوب سه سال گذشته 14 مهر، روزی اولین مجلس بعد از مشروطیت تشکیل می شود و به تهران دارالخلافه می گن را روز تهران نامید. به عبارتی تاییدیه ای بر خلیفه بودن مظفرالدین شاه و یاد آوری این قصه تاریخی که نوزاد در یک تاریخ به دنیا می آمده اما شناسنامه اش را به دلیل محاسبات پیچیده آینده نگری تاریخ دیگری می گرفتند. ما اینطور خانواده ای هستیم.

با این همه تهران تهران است. خانواده خاص خودش را برای خودش بر می گزیند. قانون زمان را می شکند و این خانواده را در حلقه کنار هم نگاه می دارد. .محمد علی سپانلو" . از او به عنوان شاعر تهران و آخرین نفر نسل روشنفکران نسل خودش نام می برند. در 21 اردیبهشت 1394 رفت که از بهشت به شهر محبوبش نگاه کند.انتخاب تهران که امسال به مناسبت تولدش از اون بنویسم.

 

 عکس بالا مربوط به تولد تهران در سال 1392 است که در باغ موزه برگزار شد. سپانلو را آنجا دیدم در حالیکه ترانه یلدا جست و خیز کنان اورا سپان صدا می زد. من ردیف پشتی نشسته بودم. در خلال صحبت مهندس فریور صدری، رو کرد و به من گفت چی می گین ما نبودیم کار دیگرانه که این شهر زشت و بی ریخت شده... همه با هم تو این وضع شریکیم....

عکس بالا گرافیتی سپانلوست که در 16 خرداد 1394 گرفتم. کمتر از 30 روز از رفتنش. تقاطع خیابان برادران مظفر و بزرگمهر. روی یک جعبه آهنی مربوط به اداره برق.دو سه روز بعدش که مسیرم افتاد به انور و سری زدم دیدم سیاه شده است.

چند ماه بعد خیلی اتفاقی فیلمی به دستم رسید که پدر و دختر در یک جمع نشسته بودند و ترانه بلوار میردادماد را پدر دکلمه می کرد و دختر می خواند....."«ای روزهای فردا
ای فکرهای زیبا
ای برگ‌های پاییز
ای پنجه‌های رویا
ای واژه‌های زرین

ای آسمان لرزان
دریای باد و باران
بالای شهر تهران
در انتظار طوفان
طوفان سرد و سنگین

بهر تو می‌سرایم
از خود برون می‌آیم
لب‌های خسته‌ام را
یک لحظه می گشایم
ای سرزمین دیرین

شنیده ام که از بس سنگ قبر شاعر تهران را شکسته اند خانواده تصمیم گرفتن به صورت نمادین سنگ قبری در پرلاشز برایش فراهم کنند. از من که بپرسید با آن چند دقیقه کوتاه همصحبتی با شاعر تهران و چشمهایی که با اسم تهران می درخشید می گویم حتما او به سنگ شکنان می خندد و دعا می کند قلب تهران نشکند.

یک شاعر پیاده
همراه جویبارت
با یک پیام ساده:
خوش باد روزگارت
نه این زمان غمگین

از بیشه‌های گیلان
گنبدهای سپاهان
پسکوچه‌های شیراز
تا آتش‌های اهواز
لبخندهای شیرین

بولوار میرداماد
با لحظه‌های آزاد
پنجاه سال دیگر
از ما می‌آورد یاد
در روزهای رنگین

یک روز آفتابی
با آسمان آبی
آن سوی عصر غربت
تصویری از رفاقت
پیوندهای پیشین»

برای من تولد تهران 1 آبان است. 1آبان تاریخی ست که این شهر یک بال و پر به من هدیه داده است، رفیق سفر و همراه.... این تاریخی ست که دل تهران با اوست.


 
اجاق سید کریم
ساعت ۳:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٧/٧   کلمات کلیدی: آموز آباد ،کیارش اقتصادی ،اجاق سید کریم ،حلمد زارع
درود.
عکس های اجاق خدمتتان ارسال می گردد.
اقامتگاه بوم گردی اجاق سید کریم با ظرفیت بیش از 25 نفر اقامت به شکل سنتی همرته با خوراک های بومی و محلی و آشنایی با فرهنگ محلی منطقه و جاذبه های شهرستان.
فارس- پاسارگاد-سعادتشهر- محله بوکان- بلوار خلیج فارس- اجاق سید کریم.
سپاس
حامد زارع
09370064430
کیارش اقتصادی:
سلام

 
چه حرفهای که نگفتم...هنوز روی لبامه-قسمت دوم قشم گردی
ساعت ۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٧/٦   کلمات کلیدی: جشنواره سفرنامه نویسی قشم

تقریبا 6ماهی ست که از آخرین به روز کردن باخه می گذره. در طی این تولد 3 ساله اش تا حالا با چنین ایستی مواجه نشده بود. ولی خب ...پیش می یاد. مهم تداومه....از سفر قشم هنوز حرفهایی دارم که باید بنویسم. اما باید لوازمش مهیا باشد. پس این پست نا تمام را می نویسم که بدانید باخه هنوز حرفهای بسیار دارد که از راه بگوید