دومین دیدار با هم بنویسیم:خیابان سی تیر، موزه آبگینه
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٢٤   کلمات کلیدی: با هم از سفر بنویسیم ،موزه آبگینه، خیابان سی تیر
 
 
خلل از این است که خدا را به نظر محبت نمی نگرند ... به نظر علم می نگرند ... و به نظر معرفت ... و نظر فلسفه...نظر محبت کاری دگر است.شمس تبریزی
 
به بهانه روز جهانی "نزدیکی ادیان" پرسه ای خواهیم داشت در خیابان 30 تیر که به گذر ادیان شهره شده و بازدیدی از موزه آبگینه.امید که در این سفر با ما همراه شوید.
تاریخ:17 بهمن 1393

 
ایده پرداز:ایران قبله عالم

 
همراه فراخوان، پی .دی .افی هم از مقاله آقای مسجد جامعی در مورد این خیابان ارسال شد، که صفحه اولش می بینید.این مقاله در شماره دی ماه 1392 مجله سرزمین من چاپ شده است.

موزه آبگینه، خانه قوام السلطنه

موزه نشینان 

 

 

 

 

 

مبلمان ویژه موزه رو هانس هولاین طراحی کرده که از معماران مطرح دوره پست مدرن دوره خودش و شهره به طراحی مبلمان موزه است.حتی اگر این موضوع رو هم نمی دونستم باز به همه می گفتم رفتن به موزه آبگینه برای علاقه مندان و دانشجویان معماری مثل درس خوندنه.مطالعه این مبلمان ها درس های زیادی در مورد طراحی به آدم می ده.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این عکس که گرفتم حس کردم این تنها دریچه ای بوده که قوام ازش به دنیای بیرون نگاه می کرده....

شرمین نادری در کتاب "قمر در عقرب"، 30 تیر 1331، ماجرای عجیب و باور نکردنی روزی کفن پوش می گه:"4- تاریخ می گوید شاه گفت:"پس بگویید من چمدان خودم را ببندم و از این مملکت بروم". آن وقت خودش جواب خودش را داد و احمد قوام را را نخست وزیر کرد و این همان قوام السلطنه مشهور بود که زمانی کشور را از دست روس ها و انگلیس ها نجات داده بود، اما چه کنیم منفور بود و با وجود کبر سن و دندان مصنوعی و عصا یک نطقی در مخالفت با مردم معترض و اهالی سیاست کرد که نگو و نپرس. هرچه باشد مخالفت با مشروطه، کلنل پسیان، ملی شدن صنعت نفت و هر چیز انقلابی در خونش بود.

 

و در ادامه عکس هایی از پرسه ما در این خیابان به اقتضای زمانمان می بینید.بناهای  این خیابان رو امید ترابی بهمون معرفی می کرد.

نیایشگاه آدریان

 

 

 

 

 

 

 

 

شنیدیم که اینجا دفتر سردار سپه بوده و اون عکس معروفی که ایران توش در زمان جنگ جهانی دوم "پل آزادی"نامیده می شه در ایوان شرقی اینجا گرفته شده که الان که جستجو کردم متوجه شدم در سفارت شوروی بوده.

 

دوستان وبلاگ نویس همراه ما در این دیدار:

ایران قبله عالم،دیدنو،امید ترابی و بانوی مهرابانش، بزرگ فیلسوف کوچک، پردیس موعود