کیست یاری کننده ای که مرا یاری کند-

"کیست یاری کننده ای که مرا یاری کند"عبدالله نصرانی فیلم روز واقعه شهرام اسعدی به جستجوی پاسخ این سوال و سوالهای دیگرش سر از کربلا در می آورد.

خواهرم همیشه می گوید ما روزی به جواب سوالهایمان می رسیم.امروز با خودم گفتم اگر حرکتی باشد رسیدنی هم در کار خواهد بود.

این پست به خاطر این مرد است.پیرمردی که اینجا زندگی می کند.وقتی وارد شدم داشت به گلها رسیدگی می کرد.مهربان بود .برایم توضیح داد که اینجا از دوره ایلخانی قدمت دارد و قبلترها آباد بوده است.

دعوتم کرد که داخل را ببینم.اینجا هنوز انقدر مدنیت راه پیدا نکرده که ضریح به مردانه و زنانه تقسیم شود.هر چه که بخواهی می توانی مقبره را بچرخی.

 

 

 

 

 

 

همین مبلمانی که وجود داره و تو عکسها کم و بیش می بینید به نظر من نشون می ده مردم هنوز اینجا رو دوست دارند.براشون امامزاده است....

 

 

 

 

 

صحبت های من و همراهم تمام شده است که می بینم پیرمردی وارد می شود.هول است.پیرمرد قصه ما نگه اش می دارد که جواب سوال ما را راجع به اینکه به اینجا چرا می گویند پلنگ آباد بدهد.او می گوید این اسم هیچ ربطی به پلنگ داشتن اینجا ندارد.او یاد داشت که از زمان سرگرد بهبهانی نامی اینجافلنج آباد بوده به مرور زمان کلمه تغییر یافته.جالب اینجا بود که خود اهالی بومی اینجا هم سر اینکه این امامزاده ها به امام کاظم می رسند یا امام صادق اختلاف نظر داشتند.ادر لینک هایی هم که برایتان پایان پست می گذارم این اختلاف نظر قابل رویت هست.

نکته دیگری هم که این پیرمرد بومی داشت و برایم جالب بود عجله اش برای زیارت بود.پاسخهای کوتاه می داد و وقتی متولی امازاده گفت حاجی چایی بیارم گفت اول بروم زیارت دلم باز بشه بعد.....وسط آن بیابانی که من دیدم این دلتنگی حکم چاه آب وسط کویر لوته.

داریم می رویم که متولی امامزاده صدایم می کند و این ترک را نشانم می دهد..می گوید دختر جان عکس از این ترک بگیر ببر جایی نشان بده شاید بیایند درستش کنند....

اینجاست که احساس می کنم این ترک بر قلب من وارد می شود.

"کیست یاری کننده ای که مرا یاری کند"

دوست دارم بدانید ما شبیه آدمهای دولتی نبودیم و حتی شبیه زائرها.از ما نپرسیده بود که چه کاره هستیم .من یک مانتو کوتاه تنم بود برای اینکه وقت طبیعت نوردی دست و پاگیرم نباشد و همراهم هم قبل از رسیدن با این امامزاده در باطلاق افتاده بود و سراپا گِل بود.

محمد صادق سبط الشیخ انصاری یکبار در مورد مدیریت میراث فرهنگی - مذهبی حرفی زد که صحتش هر بار برایم بیشتر روشن می شود.او گفت مشکل عدم یک مدیریت واحد است.یک وقتی یک امامزاده 20تا صاحاب داره اعم از اوقاف ،میراث،شهرداری و .... یک وقتی هیچ کس نیست که پاسخگوی پی گیری تو باشد....

ای نشسته تو در این خانه پر نقش و خیال

خیز از این خانه برو رخت ببر هیچ مگو

در راه به این فکر می کردم کاش می شد یک همکاری مشترکی بین دانشگاه های معماری استان البرز از هر نوعی و هر مقطعی (آزاد،سراسری،غیر انتفاعی و مقاطع کارشناسی،کاردانی و .....) ایجاد کرد تا بچه ها به عنوان انجام پروژه دانشگاهی اماکن را شناسایی ،برداشت و بر اساس اصول تعریف شده طرحی برای سازماندهی اش بدهند ،حتی در این حد که به هندسه باغچه هایش را مرتب کنند و یک کف سازی مناسب برای اینجا ببینند جدا از بحث مرمتی اش.نکته مهم و حیاتی این است که اینجا سرویس بهداشتی مرتبی داشت که قرار گیریش پایینتر از کف امامزاده بود.

خوب است خود دانشجوها هم دستی در اجرا ی طرح داشته باشند.اینکه تو دست در اجرای طرحت داشته باشی هیجان غیر قابل وصفی دارد و عشقی که در تو می جوشد به طول عمر آن بنا یاری خواهد داد.استفاده از نیروی دانشجوها بهتر از صبر کردن برای بودجه ای که ممکن است نوش دارو بعد از مرگ امامزاده است،بشود.

به نظر من تنها تاکید بر حفظ بناها به صورت تک بنا درمان کوتاه مدتی ست.در ادامه مسیری که می رفتیم امامزاده سلیمان مرتب تر بود و من دیدم مردمی که در سایه سار درختانش برای تعطیلات گذرانی آمده بودند.

تسبیح در اتحاد ریسمان و مهره هاست که تسبیح می شود.فکر می کنم در امر تقویت جامعه محلی از طریق اقتصاد گردشگری با توجه با اینکه این خاک ،خاک پر برکتی ست و سرشار از میراثی پرارزش نادیده ،باید به تقویت مسیرها با جاذبه های ترکیبی فرهنگی،طبیعی،مذهبی و معنوی بپردازیم.و فرهنگ سازی جدیدی برای راهها و نه تک اثرها تدوین کنیم.

لاک پشتی که می داند به کجا می رود دور از ذهن نیست که از خرگوش زودتر برسد

عکس ها 92.3.15 گرفته شده است.لینکهایی که برایتان می گذارم در باب همین امامزاده است که می خولستم راجع بهش بدانم.

http://www3.karaj.irna.ir/fa/News/80507794/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C/%D8%A8%D9%86%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85_%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86_%D8%B2%DB%8C%D8%AF_%D9%88_%D8%B1%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%86_%28%D8%B9%29_%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%85%D9%86%D8%AF_%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA_%D9%88_%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D8%AA

*************************************

http://www2.darmankaraj.sso.ir/web/darmankaraj/aboutprovince/8/1/2

*************************************

http://www.ghatreh.com/news/nn14150363/%D8%AA%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%86%D8%A7-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B4%D9%87%D9%88%D8%B1-%DA%AF%D9%86%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86

***************************************************

http://www.alborznews.co/view/4501.aspx

*************************************************

 

/ 9 نظر / 54 بازدید
توک

وه که جدا نمی‌شود نقش تو از خیال من تا چه شود به عاقبت در طلب تو حال من

علیرضا نجفی مهیاری

سلام خوشحالم از آشنایی با اینجا.. گزارش خوبی بود تنها چیزی که خیلی مهم و بارز است اینه که این امامزاده فورا نیاز به مرمت داره چون ترکها هم زیادند و هم عمیق به نظر میرسند...موفق باشید.

امیرپلنگ

با سلام مطالب بسیار جالبی دارید لایکتون هم کردم وقت کردید به ما هم سر بزنید.

امید

خیلی خیلی خوب . تلاش، ثبت ها، مسیر و هدف ارزشمند . خسته نباشید و درود بر شما [لبخند]

پوریا

درود خسته نباشید مطلب هایی مثل این در ایران زیاده در بابل دشت اصفهان که عید رفته بودیم در کوچه پس کوچه های شهر با مقبره ابن سینا ربرو شدم که بسیار منو متعجب کرد که باعث تحقیقات گسترده کرد که فهمیدم این مقبره در همدان دروغی بیش نیست تا این جای تحقیقات در صورت تکمیل شدن بروی وبگاه هم میگذارم . بامهر پوریا

امید

سلام اخیراً به قدری بناهایی (شاهکارهایی) که در آستانه ی تخریب و آسیب هستند یا بد مرمت شدند رو دیدم و میدونم مدیریت تعمیرات و نگهداری این ها یه مدیریتی در حد مدیریت بدون تعارف آمریکایی ها یا ژاپنی ها رو میخواد و توو این مملکت عمراً چنین مدیریتی وجود نداره و به وجود نخواهد آمد، دارم به خودم می قبولونم که بناهای قدیمی و تاریخی هم مثل انسان ها و موجودات زنده هستند و یه روزی پایانی واسشون هست و نمیشه زنده نگهشون داشت [ناراحت]

راوی

ما شیرازیا خیلی به این بیت آخر عمل نمی کنیم چه زندگی یه این در سفر بودن، غبطه برانگیزه، خصوصا برای منی که همیشه خرگوشی زندگی کردم و درآستانه ی سی سالگی شدیدا در پی تغییرم، نه صرفا لاکپشتی، لاکپشتی خرگوشی.