چون تهران شهری ست که دوستش دارم

موزه پول سابق با آن حضور ساده بی تخفیفش به راستی مجسمه ای ست که از بتن تراشیده شده.مگر در ایران چقدر اجرای خوب داریم؟موزه پول سابق یکی از بناهایی ست که هر بار که از جلویش رد می شوم یاد کلمه مسیح باز مصلوب می افتم.سر انجام کاری که به عقلم قد داد را انجام دادم و دست کم از امروز سبکبارترم

نامه ای به روابط عمومی بانک سینا با 3عکس از بانک ضمیمه اش است

 

سلام و خسته نباشید
نظر به تاکیدات مقام معظم رهبری در امر اقتصاد و فرهنگ،به نظرم آمد به عنوان یک شهروند تهرانی نکته ای را  خدمت مدیریت محترم  بانک سینا ارائه نمایم. موزه پول سابق واقع در بلوار میرداماد بدون اشاره به ارزش های کالبدی و تاریخی ای که با خود دارد،همچون نگینی بی ادعا در بلوار می درخشد.
من هر بار که از مقابل آن عبور می کنم ،و با دیدن الحاقات بانک به مثابه جراحات ناجوانمردانه به پیکره بنا،از خودم می پرسم :"چطور می شود به مجموعه ای که  بی توجهی به ارزش گذاری و پاس داشت میراث معنوی ما  نمود کالبدی خود را هم عیان نموده است،اعتماد کرد و سرمایه اقتصادی خود را به آن سپرد؟

شفق متولی
بیست و سه تیر 1393
رونوشت به:
مهندس حجت،عضو محترم شورای شهر تهران
، مهندس محمدرضا حایری ،سردبیر مجله اندیشه ایرانشهر
انجمن طراحان شهری
موسسه تهران
سازمان زیبا سازی شهر تهران
رو نوشت نامه  و متن الحاقی اش
سلام 
در همایش بزرگداشت آلوار آلتو معمار فنلاندی،مهندس نیکبخت در بخشی از صحبتهایشان در مورد این معمار مطرح کردند که وقتی ساختمان شهرداری به بهره داری رسید ،یک تابلوی نئونی که معرف شعبه بانکی بوده،در آنجا نصب می شود.آلتو تابلو را می شکند و در دادگاهی که برای این ماجرا تشکیل می شود آلتو می گوید:من نه تنها عذر خواهی نمی کنم بلکه معتقدم به  ساختمان من تعدّی شده است و اگر لازم بود خودم جایی برای تابلو هنگام طراحی تعیین می کردم.ماحصل دادگاه این می شود که آلتو موظف به پرداخت جریمه نقدی خسارت تابلو می شود اما نصب تابلو ممنوع اعلام می گردد.
من،هر بار که از جلوی بانک سینای فعلی و موزه پول سابق عبور می کنم به آلوار آلتو فکر می کنم.
 هر بار که این ماجرا وصورت حال موزه پول را برای دوستان تعریف می کنم،به من می گویند :"حالا نروی تابلو را بشکنی.با کمپوت بیاییم ملاقاتت"
و هر بار از این که هنوز کسی پیدا نشده به من بگوید کی برویم تابلو را بشکنیم دل شکسته می  شوم.
متنی که در زیر می آید متنی ست که برای مدیریت محترم بانک سینا به آدرس ایمیلهای مرکز ارتباطات مشتریان و پست  الکترونیکی روابط عمومی بانک سینا همراه با 3 عکس از تصاویر بانک که مربوط به بهار 1393 است را ارسال کرده  ام.
فکر می کنم مهمترین دشواری وظیفه ای که در زندگی دارم این است که نسبت به علاقه مندی هایم بی تفاوت و بی مسئولیت نباشم و ساده از کنار آنها عبور نکنم.
تهران شهری ست که دوستش دارم و این تنها کاری بود که در مورد این موضوع از من بر می آمد
 
 
 
 
 
شاید به کار شما هم آمد ....
/ 4 نظر / 28 بازدید
ذکرا

نگاه به نامحرم تیری از تیرهای شیطان به قلب انسان است. *امام صادق ع-*

حنّا

شفق مرسي كه گذاشتي، من هم سالها پيش پس از هماهنگي با آقاي مهندس كمونه يكي از طراحان اين بنا نامه اي نوشتم كه به هيچ جايي نرسيد، پيرو اقدام شايسته ات من نيز دوباره آنرا به جريان مي اندازم

پرویز شجاعی پارسا

ممنون و سپاس از این حرکت زیبای شما در تعجبم چرا بانک سینا چنین کاری کرده و این بنای تاریخی و زیبا را این چنین خراب کرده . امیدوارم که تابلو جمع آوری شود .

شهریار (سفرنویس)

کارتان عالی بود