ری گردی

 

شان نزول پُستی با عنوان ری گردی از پست کیجا شروع شد. وسوسه شدم که از ری بنویسم.

در جلسه با هم بنویسیم آذر ماه،در میان گفتگوها بحثی هم در میان آمد با این موضوع که وسواس علمی و مطالعه برای راهنمایان گردشگری مهم هست یا نه و اینکه بازار فعلی چقدر به این موضوع اهمیت می دهد و مسافرها با چه رویکردی به سفر می آیند و ...

راستش این ماجرا بیشتر مطمئنم کرد که از تجربه ری باید بنویسم.

قصه من و شهر ری با پیشنهاد مدیر وبلاگ خیم برای طراحی یک سفر یک روزه شروع شد.خب..راستش را بخواهید من تنها وسوسه ای که همیشه از پس من بر می آید سفر و کشف و راه است.

ما دو سفر شناسایی به ری داشتیم.قبل از سفر دکتر سبط الشیخ انصاری خواست که به هر رو مطالعات تاریخی انجام شود و خودش هم جستجوهایش را کرده بود.

5و12 فروردین نود و دو.مسیری که حاصل شد شامل آرامگاه لرزاده،(بیرون)،برج طغرل،ارگ سلجوقی،دژرشکان،کارخانه سیمان،مجموعه چشمه علی و ارگ ری،آتشکده بهرام،نقاره خانه و مجموعه پایین آن بود.

زتدان هارونیه را پیدا نکردیم و امامزاده عبداله،ابن باویه،آرامگاه جوانمرد قصاب، بقعه بی بی شهربانو هم در برنامه جا نشدند ولی تصاویری از آنها در پست "ری گردی-قسمت دوم"می آید.بخشی از عکس های امامزاد در پست پلاک این خانه آورده ام و بخش های دیگرش پست بعدی،بیشتر به این خاطر که شنیده ام تخریب شده اند.

به آقای انصاری گفتم که پست بعدی ام ری خواهد بود و خواستم که ایشان هم بنویسند.در یکی از سفرهای ری گردی بزرگ فیلسوف کوچک هم با ما بود.قطعا گفتنی های او هم برای این مجموعه خیلی خوب خواهد بود.به خصوص که او حالا هم تجربه مسافر بودن را دارد و هم برای خودش راهنمای گردشگری ست...و همه اینها به ما امکان می دهد که نقدمان کند.

نکته دیگه اینکه آقای انصاری در برنامه ریزی نکته سنجی های جالبی داشت.مثلا برای نهار،در بازار یک کباب خوری پیدا کردیم که نسبش به قاجار راه می برد و حال و هوای منحصر به فرد خودش را داشت.حسن دیگرش این بود که به شاه عبدالعزیم نزدیک بود و اهل نماز،نمازشان را در حرم خواندند.فرصتی هم بود که دست کم سر قبر ستارخان   فاتحه ای فرستاده شود.

برای کسانی که تاریخ شهرهای ایران برایشان مهم است کتاب "تاریخ شهر و شهرنشینی ایران،از آغاز تا قاجار،دکتر جهانشاه پاکزاد"-"تاریخ مختصر شهر و شهرنشینی در ایران،از دوره باستان تا 1355،حسین سلطانزاده"،"شهرنشینی در ایران-فرخ حسامیان،گیتی اعتناد،محمدرضا حائری"پیشنهاد می کنم.

یک بخشی از عکس ها از کیفیت افتاده.تقصیر این اینترنته که من از 5شنبه درگیر به روز کردن شدم و هی پرید. زمان هم محدود بود و من از یک میان بر ریزی استفاده کردم.نیشخند

 دلم می خواهد این را هم بنویسم که "با هم بنویسیم"محصولش همین است.همین که دور هم جمع شویم و گپ بزنیم.هر بار ،هر تعدادی از دوستان که 2ساعت از وقتشان را در ماه برای این جمع می گذارند و با همه شرایطی که دارند خود را به این دور همی می رسانند به قوام رساندن"سنت حضور وگفتگو"کمک می کنند.ما جویای حال هم می شویم و از هر دری گفتگو می کنیم.گفتگو های روزمره.به نظر من همین گفتگوها حکم تیشه پیکر تراشی را دارد که از قطعه سنگش،پیکره ای ارزشمند خلق می کند.

ارگ سلجوقی

ارگ سلجوقی

ارگ سلجوقی

دژ رشکان از ارگ سلجوقی

بغض زمین

زندگی این عصر در پیکره ارگ

خانواده قورباغه ها

ارگ سلجوقی

 

 برای این می نویسم مجموعه که شامل بنای تاریخی،نقش برجسته ،چشمه است و خود بارو روی یک لایه زمین شناسی که تخصص دکتر سبط الشیخ است،قرار گرفته.

 

سفر ابزار آگاهی.نادیده گرفتن این موضوع،تنها حاصلش نشناختن خودمان است.یه جایی خواندم که "بزرگترین پرسش مذهبی اینه که من کیستم؟"

جوزف کمیل می گه:"ما در راه سفر خود نیستیم که جهان را نجات دهیم،بلکه مقصود این است که خود را نجات دهیم که تنها با این کار، جهان نیز نجات می یابد.

تاثیر آنکه حیات یافته،حیات می بخشد."

/ 18 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهریار (سفرنویس)

قمستی از ادامه متن سه حذف شه ... در ان پارک روبروی هنرستان ، قطاری به یادگار مانده بود ، به نام قطار دودی ، این همان قطاری بود که تعریفش را می شنیدم ، از میدان ماشین دودی (میدان شاه سابق و میدان قیام فعلی) ...

شهریار (سفرنویس)

یک مورددیگر ، تورهای سفرنویس هم یک کودک سه ساله است و اما ...اما ...بگذارید دربراه اش دو سه روز دیگر می نویسم

علیرضا از دیدنو

سلام 5 و 12 فروردین چه روزهای خوب با شکوهی...ممنون برای ارائه ی گزارش .. این منطقه پر از نکات ریز و درشته امیدوارم با گزارشات شما دوستان کمکی بشه به شناخت بیشتر این منطقه... ضمنا در خصوص جمع با هم بنویسیم کاملا با تو موافقم...موفق باشی.

کیجا

درود شفق عزیز. باعث خوشحالیه من هست که تاثیر گذار بودم [چشمک] ولی ری گردی شما خیلیییی پر بار تر بوده و من انگار باید برم آتشکده بهرام رو ببینم . ممنونم از گزارش خوبت [گل]

عزیزمحمدی

باور به نور و روشنایی است ،که شام تیره از دل شب یلدا جشن مهر و روشنایی به ما هدیه می دهد . همیشه روشن و گرم و جاوید مثل خورشید باشید . یلدا مبارک ...

مامان امین (مریم)

دیوار نوشته ها کار پژوهشی جالبی میشن. یه مجموعه تصویری از دیوارنوشته ها که عکاسی کردی درست کن یه نمایشگاه عکس بزار. عالی میشه

زهرا دارایی

خوبی تو اینه که همیشه زیبایی ها برات تو اولویتن. منو که می دونی همیشه کاستی ها رو می بینم. اوضاع چشمه علی واقعا خرابه و فقط یه بخش خیلی کمی از دیوار رو بزک دوزک کردن مثه کاردستی بچه ها و گذاشتن جلو چشم مردم. صد متر اونطرفتر به طول چند صد متر از بارو موجوده که در حاله تخریبه و پاش شده محل تجمع زباله و معتاد و ... آتشکده هم همینطور مرمتش که افتضاح و خنده داره و بخش اعظمی از اون که شامل اتاقهای زیرش میشه واقعا وضعیت اسف باری داره [ناراحت][نگران] خواستی یه چند تا عکس دارم از اینجاها بگو بفرستم برات [لبخند]