دومین دیدار با هم بنویسیم:خیابان سی تیر، موزه آبگینه

 
همراه فراخوان، پی .دی .افی هم از مقاله آقای مسجد جامعی در مورد این خیابان ارسال شد، که صفحه اولش می بینید.این مقاله در شماره دی ماه 1392 مجله سرزمین من چاپ شده است.

موزه آبگینه، خانه قوام السلطنه

موزه نشینان 

 

 

 

 

 

مبلمان ویژه موزه رو هانس هولاین طراحی کرده که از معماران مطرح دوره پست مدرن دوره خودش و شهره به طراحی مبلمان موزه است.حتی اگر این موضوع رو هم نمی دونستم باز به همه می گفتم رفتن به موزه آبگینه برای علاقه مندان و دانشجویان معماری مثل درس خوندنه.مطالعه این مبلمان ها درس های زیادی در مورد طراحی به آدم می ده.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این عکس که گرفتم حس کردم این تنها دریچه ای بوده که قوام ازش به دنیای بیرون نگاه می کرده....

شرمین نادری در کتاب "قمر در عقرب"، 30 تیر 1331، ماجرای عجیب و باور نکردنی روزی کفن پوش می گه:"4- تاریخ می گوید شاه گفت:"پس بگویید من چمدان خودم را ببندم و از این مملکت بروم". آن وقت خودش جواب خودش را داد و احمد قوام را را نخست وزیر کرد و این همان قوام السلطنه مشهور بود که زمانی کشور را از دست روس ها و انگلیس ها نجات داده بود، اما چه کنیم منفور بود و با وجود کبر سن و دندان مصنوعی و عصا یک نطقی در مخالفت با مردم معترض و اهالی سیاست کرد که نگو و نپرس. هرچه باشد مخالفت با مشروطه، کلنل پسیان، ملی شدن صنعت نفت و هر چیز انقلابی در خونش بود.

 

و در ادامه عکس هایی از پرسه ما در این خیابان به اقتضای زمانمان می بینید.بناهای  این خیابان رو امید ترابی بهمون معرفی می کرد.

نیایشگاه آدریان

 

 

 

 

 

 

 

 

شنیدیم که اینجا دفتر سردار سپه بوده و اون عکس معروفی که ایران توش در زمان جنگ جهانی دوم "پل آزادی"نامیده می شه در ایوان شرقی اینجا گرفته شده که الان که جستجو کردم متوجه شدم در سفارت شوروی بوده.

 

دوستان وبلاگ نویس همراه ما در این دیدار:

ایران قبله عالم،دیدنو،امید ترابی و بانوی مهرابانش، بزرگ فیلسوف کوچک، پردیس موعود

/ 9 نظر / 63 بازدید
علیرضا از دیدنو

سلام خیلی هم عالی...روز بسیار خوبی بود در کنار دوستان استفاده کردیم..امان از این تصاویر سلفی...[چشمک] طراحی این موزه و مبلمان فوق العاده بود ایشالا در اینده یی نزدیک گزارشی درخور از این موزه ارائه خواهم داد... و چه خوب که نظر محبت کاری دگر است...

عزیزمحمدی

درود بر بانو ، خیابان سی تیر تهران را خیلی دوست دارم از اون خیابون هایی است که درست شلوغه و ترافیک داره و ... ولی یک ارامش خاصی و یک حس خوبی در ان نهفته است . اما موزه آبگینه و اون دکور و چیدمان و مکان و ... خیلی زیبا و قابل تحسین است و از دیدن چندین باره آن سیر نمی شوم . ان سفال بدون لعاب و ... ! طبق معمول عکس ها زیبا و با دید خوب و زاویه عالی گرفته شده است ، دست شما درد نکنه و دست مریزاد .

عزیزمحمدی

چنین گفت زرتشت پاک : که سوزانید بدی ها و پلیدی ها را در آتش ، تا ز آتش برون آید نیکی . پس ما نیز چنین می کنیم تا نیکو پندار ، نیکو گفتار و نیکو کردار به استقبال سال نو برویم . خجسته باد جشن چهار شنبه سوری .... همیشه شاد و سبز خوش و خرم باشی

هلن

به به ، دستت درد نکنه شفق جان از گزارش این سی تیر گردی و موزه . به نظرم اساسا" اسم کل این خیابون سی تیر باید بره در فهرست یونسکو و میراث فرهنگی جهانی ؛ از بس که مبلغ شایسته رواداری ایدئولوژیک و همزیستی مسالمت آمیز فرهنگیه.[گل]

مریم

ممنون شفق عزیز گزارش جالبی از خیابان 30 تیر تهران و خانه قوام و موزه آبگینه تهیه کرده اید . من یه بار با اردوی دانشگاه اینجا رفتم از خانه قوام هم بازدید داشتم . خیلی جالب بود . [گل] پیشاپیش سال نو و فرارسیدن جشن نوروز ایرانی رو به شما تبریک میگم با مطلبی درباره نوروز و تصاویر برخی از مناطق گردشگری ایران بروزم

ایران قبله عالم

سلام تشکر از تصاویر و توضیحاتِ آن نیم روز حیف که مجبور بودم در نیمه راه از دوستان جدا شوم

عزیزمحمدی

بهار ، بستر مهر است و دفتر معرفت ، قصه هستی است . حکایت وابستگی ها و فراموش خستگی ها . بهاران با تمام رمز و راز و زیبایش مبارک باشد . سالی پر از خیر و برکت و شادی و سلامتی ، برایتان آرزومندم .

حسین قمچیلی

بسیار عالی. همچون همیشه عکس هایی زیبا و نوشته هایی گیرا.

امید

دروود، سپاس از یادآوری خاطرات آن روز خوب و تمامی زحماتی که کشیدید . به امید دیدار مجدد