ثبت قنات ایران به عنوان میراث جهانی کشاورزی در تاریخ نهم اردیبهشت ماه 1393

 

محمدرضا حائری (معمار و شهرساز- پژوهشگر اجتماعی در زمینه‌ی قنات) به همراه علی کیانی‌راد (معاون پژوهشی موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی جهاد کشاورزی)، به عنوان نمایندگان تیم پژوهش وزارت جهادکشاورزی، روز سه شنبه نهم اردیبهشت مصادف با روز ملی خلیج فارس در مراسمی که در مقر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در رم(ایتالیا) برگزار شد، نظام آبیاری قنات در کاشان ـ ایران را بطور رسمی در فهرست میراث جهانی کشاورزی ثبت کرد.

 

علی کیانی‌راد به حمید معصومی‌نژاد، خبرنگار صدا و سیما در رم گفت: ابتکار "میراث کشاورزی با اهمیت جهانی  (GIAHS)  نخستین بار توسط سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد(FAO)  در سال 2002 در نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی ارائه شد. این ابتکار یک چارچوب جامع سیاستگذاری و اجرا را برای شناخت و حفاظت پویا از شبکه‌های کشاورزی در دنیا که می‌تواند به عنوان میراث‌ جهانی کشاورزی مطرح شوند فراهم می‌آورد.
استفانو گرگی، از اعضای کمیته علمی و اجرایی میراث کشاورزی جهانی فائو نیز گفت: قنات در ایران که قدمتی چند هزار ساله دارد مهمترین منبع آبی کشاورزی در مناطق کویری محسوب می‌شود. وی افزود: قنات‌های ایران به ویژه در اطراف برخی از شهرهای این کشور همچون کاشان اعجاب‌انگیز است.
لازم به ذکر است که چندین کشور جهان از جمله چین مدعی ثبت این میراث کشاورزی به نام کشور خود بوده‌اند که با مدارک ارائه شده توسط کارشناسان ایرانی در این جلسه رأی به ایران داده‌شد و  قنات به نام شهر کاشان و کشور ایران ثبت جهانی شد.

منابع خبری: واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، http://moma.ir، مصاحبه با آقای مهندس محمدرضا حائری

  • با سپاس از سارا غفوری
/ 1 نظر / 20 بازدید
علیرضا از دیدنو

سلام خبر بسیار خوبی بود...میدونم که استان کرمان هم رشته قناتهای بسیار خوبی داره...ممنون از این اطلاع رسانی.